Szanowni Państwo,
mamy przyjemność poinformować, że wiosną tego roku przy Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych (CEiK) w Olsztynie utworzyliśmy ekologiczny ogród społeczny. Jest to doskonała, w warunkach miejskich, przestrzeń aktywności i wypoczynku na świeżym powietrzu, upowszechniania wiedzy o uprawie i walorach ziół, warzyw i roślin ozdobnych, a także promowania działań proekologicznych, rekreacyjnych i integracji lokalnej społeczności. Potencjał ogrodu społecznego jest jednak znacznie większy. Daje bowiem możliwość rozwoju różnych form aktywności sąsiedzkich i osiedlowych, tworzenia grup zielonego wolontariatu, dostarczania mieszkańcom, w szczególności osobom ubogim, taniej i zdrowej żywności,
i szereg innych.
Ze względu na wymienione wyżej korzyści, chcielibyśmy upowszechniać ideę ogrodów społecznych w całym mieście.
Poszukujemy miejsc na terenie całego Olsztyna, w których wraz z Państwem, mieszkańcami, uczestnikami lub/i podopiecznymi będziemy mogli stworzyć koncepcję, (szkic) przyszłego ogrodu społecznego w danej części miasta.
W związku z tym zapraszamy Państwa jako przedstawicieli grup sąsiedzkich/ organizacji pozarządowych/ rad osiedli/ szkół/ domów pomocy społecznej, ośrodków kultury do współpracy jako głównych partnerów przedsięwzięcia.
W ramach spotkań oferujemy bezpłatnie wsparcie w postaci:
- prezentacji koncepcji oraz korzyści z utworzenia i prowadzenia ogrodów społecznych (w tym odwołanie do przykładów krajowych i zagranicznych);
- zbierania informacji o potencjalnych lokalizacjach ogrodu na wybranym terenie;
- kreowania pomysłów odnośnie wyglądu, organizacji przestrzeni ogrodu społecznego oraz nasadzeń (część spotkań byłaby przeprowadzona w formie warsztatowej);
- a także omówienia możliwości sfinansowania utworzenia ogrodu społecznego.
Spotkania będą organizowane od stycznia 2023 do kwietnia 2023, dlatego tak ważnym jest aby Państwo już dziś zgłosili chęć uczestnictwa w tym przedsięwzięciu.
Liczymy na Państwa udział w kreowaniu koncepcji ogrodów społecznych w naszym mieście, w szczególności na pomoc w organizacji spotkań, w skutecznym dotarciu z informacją do mieszkańców Państwa okolic (osiedla, ośrodka, szkoły) a także dzieleniu się wiedzą o lokalnych warunkach działania, zasobach i potrzebach społecznych. Ideę ogrodów społecznych chcielibyśmy przybliżać podczas współorganizowanych spotkań.
Zapewnimy obecność eksperta/tów, materiały biurowe do pracy warsztatowej, rzutnik/projektor, promocję spotkania w internecie, w tym mediach społecznościowych. Zaś po spotkaniach opracujemy materiały, które będą mogły zostać wykorzystane do stworzenia projektu na dofinansowanie utworzenia ogrodu społecznego.
Miejsce i termin spotkania chcielibyśmy uzgodnić z Państwem, aby jak najbardziej odpowiadały potrzebom.
W tym temacie mogą Państwo kontaktować się z przedstawicielką Fundacji – Anną Marią Nadgrabską.
Jeżeli mają Państwo pytania, propozycje, zapraszamy do kontaktu:
Tel.: 510 903 547
E-mail: eos.olsztyn@gmail.com