Naszą misją jest rozwój lokalnych społeczności. Inicjujemy i wspieramy pozytywne zmiany, które zachodzą w otoczeniu – szczególnie w osobach, rodzinach i organizacjach. Ważne są dla nas kwestie społeczne i gospodarcze, na równi z potrzebą ochrony środowiska naturalnego.
Chcemy wzmacniać dostępność sprawdzonych rozwiązań w obszarach niezaspokojonych potrzeb, zwiększać znaczenie animacji lokalnej, edukacji społecznej i dialogu publicznego. A zarazem widzimy naszą rolę jako innowatora społecznego, promującego i wdrażającego nowatorskie działania w nurcie aktywności obywatelskiej, gospodarki obiegu zamkniętego, transformacji energetycznej oraz przedsiębiorczości społecznej.
WŁADZE I ZESPÓŁ FUNDACJI
Władzami Fundacji są Zarząd, liczący obecnie 2 członków:
Anna Maria Nadgrabska – Prezes Zarządu
oraz
Justyna Duks – Wiceprezes Zarządu,
a także składająca się z 4 osób Rada Programowa, w skład której wchodzą przedstawiciele Fundatora: Maciej Bielawski, Teresa Bocheńska, Elena Sokołowska i Marta Florkowska.
Rada Programowa odpowiada w szczególności za wytyczanie głównych kierunków działalności Fundacji, zatwierdzanie sprawozdań rocznych i udzielanie zarządowi absolutorium, a także powoływanie i odwoływanie członków zarządu.
W działania FWZ zaangażowany jest zespół ludzi z pasją, specjalistów w różnych dziedzinach życia społecznego, posiadających wieloletnie doświadczenie zawodowe.
Fundacja posiada stały zespół 7 osób, pracujących społecznie lub zatrudnianych w ramach projektów,
a także współpracuje z wolontariuszami (2-5 osób zależnie od działania).
DZIAŁANIA FUNDACJI
Fundacja Warsztat Zmiany (FWZ) rozpoczęła działalność w kwietniu 2015 r. jako organizacja służąca podnoszeniu jakości edukacji i aktywizacji lokalnych społeczności (głównie Warmii i Mazur). Od momentu powstania koncentruje się na realizacji projektów i inicjatyw oddolnych np. „Zatorze – działaj kto może” ze środków FIO Warmia Mazury Lokalnie, w ramach którego w jednej z dzielnic Olsztyna – na Zatorzu odbyły się spotkania animacyjne i warsztaty artystyczne. Celem projektu było łączenie pokoleń we wspólnym działaniu, wzmacnianie więzi rodzinnych i sąsiedzkich.
Fundacja pozyskała też dotację z Miejskiego Zespołu Profilaktyki i Terapii Uzależnień w Olsztynie na działanie „V Święto Zatorza”. W 2016 r. FWZ współpracowała ponadto z europejską siecią Youth4Media, gdzie w ramach projektu „Gender talks” uczestniczyliśmy w warsztatach medialnych dla młodzieży w Macedonii. W 2019 r. założyliśmy ekologiczny ogród społeczny przy Domu pod Cisem w Elblągu, a także pozyskaliśmy grant z Funduszu Społecznego Grupy Żywiec na jego rozwój oraz inne działania sąsiedzkie w ramach projektu „Kreatywna Pracownia Plenerowa”. W marcu br. FWZ otrzymała dotację z Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego na zadanie pn.”ROPMO skutecznym rzecznikiem olsztyńskiego III sektora”, w ramach którego we współpracy z Radą Organizacji Pozarządowych Miasta Olsztyna realizowane były m.in. badania potencjału NGO oraz wypracowywane rekomendacje do programów współpracy miasta z org. społecznymi.
Od ponad 2 lat zajmujemy się tematyką innowacji społecznych. W 2018 r. wzięliśmy udział w projekcie „Cooperation works – the European exchange of knowledge and ideas”(ERASMUS+) w partnerstwie z przedsiębiorstwami społecznymi ze Szwecji i Włoch (franczyza społeczna) oraz organizacją pozarządową z Niemiec (zarządzanie dzielnicą). Obecnie jesteśmy współrealizatorem dwóch projektów (Erasmus+ KA1): „Współpraca się opłaca. Aktywni obywatele i silne organizacje”, „Silne organizacje-społeczne innowacje”, jako członek polskiego Konsorcjum z NGO z Włoch, Portugali, Cypru, Francji i Malty.