Fundacja Warsztat Zmiany jest jednym z inicjatorów utworzenia w Elblągu Koalicji na rzecz gospodarki obiegu zamkniętego (GOZ). Działania zmierzające do jej powołania rozpoczęły się we wrześniu 2021 r. Zaś impulsem stał się projekt Fundacji pt. „GOZpodarne organizacje pozarządowe”, który uzyskał dofinansowanie z Narodowego Instytutu Wolności w ramach programu NOWEFIO. Pierwsze w 2022 roku spotkanie Koalicji GOZ stało się okazją do podsumowania efektów dotychczasowej pracy oraz snucia planów na przyszłość.
Członkowie partnerstwa
Chęć współtworzenia Koalicji wyraziło przedstawicieli 12 organizacji pozarządowych. W tej grupie znajdują się: Stowarzyszenie ESWIP, Bank Żywności w Elblągu, Fundacja Elbląg – Fundusz Lokalny Regionu Elbląskiego, Elbląski Klub Sportowy START, Stowarzyszenie Inicjatyw Rodzinnych, Stowarzyszenie Polskich Telewizji Lokalnych, Regionalne Centrum Wolontariatu, Fundacja Warsztat Zmiany, Stowarzyszenie Bez Lipy oraz Stowarzyszenie Ekoinicjatywa.
W skład Koalicji wchodzi również 6 przedstawicieli jednostek organizacyjnych samorządu miasta Elbląga. Z ramienia Urzędu Miasta w Elblągu są to Pełnomocnik Prezydenta ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi oraz pracownicy Departamentu Gospodarki. Ponadto w zespole uczestniczą przedstawiciele Zakładu Utylizacji Odpadów oraz Elbląskiego Parku Technologicznego.
Przebieg spotkania Koalicji GOZ
Spotkanie odbyło się 26 stycznia w formie wideokonferencji. Uczestnicy rozmawiali o wynikach analiz, które staną się elementem opracowania pod roboczą nazwą „Elbląg w stronę gospodarki obiegu zamkniętego”. Publikacja zawierać będzie informacje na temat GOZ w Polsce, Unii Europejskiej i w nowym programie regionalnym. Ujęte tu będą również wyniki badania dokumentów strategicznych Elbląga pod kątem GOZ. Będzie ponadto prezentować rekomendacje, w jaki sposób mieszkańcy, organizacje, samorząd, przedsiębiorcy, powinni działać w celu wdrożenia GOZ w mieście.
Kolejnym punktem programu spotkania Koalicji było omówienie działalności dwóch elbląskich organizacji angażujących się w nurt GOZ, tj. Stowarzyszenia ESWIP i Banku Żywności w Elblągu. Justyna Duks, dyrektor Domu pod Cisem przy ul. Stawidłowej 3, omówiła działalność centrum naprawy i ponownego użytkowania przedmiotów. Jest to miejsce naprawy, renowacji, ponownego wpuszczania przedmiotów do obiegu. A także miejsce edukacji, gdzie odbywają się warsztaty, wymienniki, kawiarenki naprawcze.
Czytaj więcej: na temat Domu pod Cisem
Z kolei Teresa Bocheńska przedstawiła działalność Elbląskiego Banku Żywności, który działa od 2002 roku. Podobnie jak inne Banki ma dwa główne cele: zapobieganie marnowaniu żywności, łagodzenie problemu głodu i niedożywienia. Cele te realizuje przede wszystkim pozyskując żywność, która mogłaby ulec zmarnowaniu – tzw. niehandlową lub nie sprzedaną z różnych powodów, z sieci handlowych i od producentów oraz realizując unijny program pomocy żywnościowej dla najuboższych mieszkańców UE.
Czytaj więcej: o Banku Żywności w Elblągu
Bo ważna jest edukacja…
W końcowej dyskusji podjęto zaś kwestię edukacji społecznej w zakresie ekologii i GOZ. Dane o ilości produkowanych odpadów przez mieszkańców miasta są przytłaczające. Średnio 1 mieszkaniec wyprodukowało prawie pół tony śmieci. W tym kontekście budowanie świadomości społecznej na temat przeciwdziałania powstawaniu odpadów staje się jednym z priorytetowych. Ustalono, że najbliższe spotkanie partnerstwa poświęcone zostanie właśnie temu, jak skutecznie edukować mieszkańców. Prof. Krzysztof Sidorkiewicz z Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Elblągu zadeklarował współpracę uczelni i studentów w tym zakresie. Stwierdził, że podobne działania edukacyjne powinny się odbywać w szkołach samorządowych.