Niniejszy dokument przedstawia wyniki badań społecznych przeprowadzonych wśród mieszkańców olsztyńskiej historycznej Dzielnicy Zatorze. Diagnozie poddano wybrane problemy i potrzeby społeczne, w szczególności takie, o których skali i zasięgu trudno jest wnioskować jedynie na podstawie danych zastanych. Ze względu na to, że nie sposób objąć badaniem wszystkich aspektów społecznego funkcjonowania całości i wycinka miasta, wybrano z nich kilka, wydających się najbardziej istotnymi w kontekście założeń projektu.
Szczególną uwagę w badaniach ankietowych poświęcono problemom i potrzebom związanym z funkcjonowaniem rodzin, osób starszych, osób z niepełnosprawnościami oraz dzieci i młodzieży. Z kolei, analiza literatury i istniejących dokumentów w większym stopniu odnosi się do kwestii horyzontalnych oraz wysuwających się na pierwszy plan w pilotażu zarządzania dzielnicą. Istotna okazała się również dostępność danych, które często nie są możliwe do pozyskania w podziale na osiedla czy dzielnicę bądź ich pozyskanie wymagałoby nieadekwatnego do wyniku nakładu kosztów i czasu. Kontekst badań stanowią założenia głównych dokumentów strategicznych i programowych Olsztyna, w tym w sposób pośredni lub bezpośredni odnoszących się do dzielnicy.
Badania przeprowadziliśmy w projekcie „Olsztyńskie Zatorze też może. Pilotaż oddolnego zarządzania dzielnicą”, realizowanym przez Fundację Warsztat Zmiany w partnerstwie z Miastem Olsztyn z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.