Od kilku miesięcy trwa batalia z władzami miasta o uznanie za pomniki przyrody dwóch dębów rosnących na terenie historycznego olsztyńskiego Niedźwiedzia, czyli obszaru ulic Chełmińska i Bydgoska. Dęby mają już nawet nadane imiona Ewa i Adam, a za sobą grupę mieszkańców zaangażowanych w ich ochronę.
Biuro Dzielnicy Zatorze, prowadzone przez Fundację Warsztat Zmiany w ramach projektu „Olsztyńskie Zatorze też może. Pilotaż oddolnego zarządzania dzielnicą”, włączyło się w inicjatywę nadania dębom statusu pomników przyrody. Przez ten okres współpracujący z nami eksperci opracowali następujące opinie i ekspertyzy:
- dendrologiczna;
- drogowa;
- prawna;
- historyczna.
Wszystkie je przekazaliśmy do Urzędu Miasta Olsztyna w formie pisemnej. Składaliśmy również wnioski o informację publiczną dotyczącą dokumentów i opinii, na które powoływał się samorząd. Co jeszcze zrobiliśmy w tej sprawie?
Między innymi poparliśmy petycję Towarzystwa Miłośników Wołynia i Polesia Oddział w Olsztynie, którego przedstawiciele zamieszkują tereny historycznego Niedźwiedzia. A następnie wsparliśmy przygotowanie pisma do Wojewody z prośbą o analizę uchwały Rady Miasta, będącej odpowiedzą na petycję. Albowiem Rada w swej uchwale zarazem zgadza się i nie zgadza (sic!) na nadanie dębom statusu pomników przyrody. Ponadto braliśmy udział w szeregu spotkań z mieszkańcami, urzędnikami, radnymi.
Mimo, iż przedstawiciele samorządu nadal twierdzą, iż nie poparta przepisami o ochronie przyrody dostępność jest w tej sprawie kluczowa, będziemy trwać przy mieszkańcach.
Projekt realizowany z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy, finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.
Chcesz dowiedzieć się więcej o projekcie?